Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Груевски: Го поздравувам делот од изјавата на Борисов за наше членство во НАТО

Спорот за името е билатерален, но отворени сме да ги слушнеме сите размислувања за тоа прашање од други држави зашто мора да се најде решение што ќе биде прифатливо за граѓаните на Македонија. Ова е одговорот на премиерот Никола Груевски на ставот на бугарскиот колега Бојко Борисов дека за Бугарија е неприфатливо Република Македонија да го добие името Северна Македонија.

- Сакам да го поздравам оној дел од изјавата каде што Борисов истакнува дека Македонија треба да стане членка на НАТО. Тоа е став за почитување. Што се однесува до спорот, тој е билатерален со Грција. Вложуваме големи напори за негово решавање и отворени сме да ги слушнеме сите размислувања од други држави, но на крајот мора да се најде решение што ќе биде прифатливо за граѓаните на Република Македонија – истакна Груевски.

Борисов неодамна истакна дека името Северна Македонија е неприфатливо за Бугарија. Тој во интервју за „ТВ-плус“ изјавил дека варијанти како Северна Македонија се апсолутно неприфатливи за нив оти со оваа географска одредница се опфатени и делови од Бугарија.

- При повеќе консултации направени со нас разгледани се разни варијанти. Една од варијантата е Северна Македонија, и тоа е неприфатливо оти утре ќе може да се каже дека Благоевград е македонски - изјавил Борисов. (Љ.Ш.)
#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9A315691AF...82FD0F983D
Без Ботев няма България
11-06-2012, 05:42 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-06-2012, 05:42 PM