Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов исплашен – Македонците ќе го побараат Благоевград!

Бугарија не се согласува со име со географска одредница за Македонија, а апсолутно го смета неприфатлив предлогот „Северна Македонија“.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за бугарската телеизија ТВ Плус изјавил дека варијантите како „Северна Македонија“ се апсолутно неприфатливи, бидејќи од герографска гледна точка под тоа име би потпаднале и делови од Бугарија. Според Борисов, ова е претпоставка за Македонија да пројави територијални претензии кон Бугарија.

“Една од варијантите, која стигна и до мене, беше онаа за Северна Македонија, ако не се лажам. И јас кажав дека тоа ние не би го прифатиле, бидејќи утре ќе кажат дека и Благоевград е македонски“, изјавил Борисов.

Во интервјуто тој истакнал дека Бугарија продолжува да ја поддржува евроатлантската интеграција на земјите од Западниот Балкан.

http://www.24vesti.com.mk/index.php/make...8-09-10-18
Без Ботев няма България
09-06-2012, 01:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-06-2012, 01:31 PM