Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Бојко Борисов: Не се согласуваме со име Северна Македонија

И источниот сосед има свои визии за тоа како треба да се разреши спорот за името помеѓу Македонија и Грција.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „ТВ плус“ изјавил дека варијанти како „Северна Македонија“ се апсолутно неприфатливи за нив, оти со оваа географска одредница се опфатени и делови од Бугарија, а тоа би било претпоставка за територијални претензии кон нивната држава.

- При различните консултации кои се направени со нас, разгледaни се различни варијанти. Една од варијантите е Северна Македонија, и тоа не е прифатливо, оти утре ќе може да се каже дека Благоевград е македонски - изјавил бугарскиот премиер.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...6039B1357E

Завъртя се машината - това, ако не е импровизация може и да е постановка...Някъде бай Йордан беше казал "Вас бугарите УДБА бавча ви прави со македонското прашанье" и май е много прав...;а пропуснахме симпатични теми и коментари...;
08-06-2012, 07:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 08-06-2012, 07:51 PM