Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Мето Јовановски со „Еден Пикасо“ награден во Бугарија

Наградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави

Актерот Мето Јовановски е добитникот на наградата за најдобра партнерска игра (со актерката Селма Алиспахиќ) за улогата во претставата „Еден Пикасо“ што му беше доделена на Меѓународниот фестивал „Њу Јуропиан театр екш“ (New European theater action), кој во рамки на Националниот фестивал на мали театарски форми се одржа во Враца, Бугарија, од 16 до 22 мај.

Наградата е доделена од меѓународно жири во конкуренција на дваесетина претстави. Режисер на „Еден Пикасо“ е Лилјана Тодоровиќ, претставата е работена по текст на Џефри Хачер, а е во продукција на Сараевскиот воен театар „Сартр“. Претходно оваа претстава беше наградена на „Јоаким интерфест“ во Крагуевац за машка улога, а доби и Гран-при за најдобар партнерски однос на Меѓународниот фестивал на актерот во Никшиќ. (К.Б.)


Статијата е прочитана 136 пати

http://utrinski.com.mk/?ItemID=499DB12AA...17691763D6
Без Ботев няма България
28-05-2012, 05:22 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-05-2012, 05:22 PM