Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

16.05.2012, 14:57
„Санитарна енигма“ на Котеска промовирана во БугаријаКнигата, која е преведена на бугарски јазик, вчеравечер беше промовирана и во Центарот за култура и дебата „Црвената куќа“ во Софија

Јасна Котеска, професорка на Филолошки факултет во Скопје, утре ќе ја промовира својата книга „Санитарна енигма“ меѓу студентите и своите колеги професори од Југозападниот универзитет „Неофит Рилски“ во Благоевград.

Книгата, која е преведена на бугарски јазик, вчеравечер беше промовирана и во Центарот за култура и дебата „Црвената куќа“ во Софија, од претставници на издавачката куќа „КХ-Критицизам и хуманизам“ и директорот на Културно-информативниот центар на Р. Македонија во Софија, Васко Шутаров.

Котеска е авторка и на книгите „Македонското женско писмо“ и „Комунистичката интима“. (К.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EB37D...9EF7F9E2FC

Топорчо, извинявай за намесата в рубриката, която поддържаш от толкова време...

За бг пасоши за горани, бошняци, македонци и т.н. не знам - питам се - кой ще остане в България след 2014 г. - когато отпадат и последните ограничения; а и не ми се мисли какво би станало, ако Щатите свалят визите...

Между другото в темите култура, преводи и т.н. не виждам каквото и да е, което би могло да бъде оприличено на предрасъдъци...
17-05-2012, 08:26 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 17-05-2012, 08:26 AM