Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Договор на Бугарија за долгот за откажаниот проект за изградба на нуклеарка

Бугарија постигна договор за долг од 150 милиони евра кој треба да го отплати на кредитори на чело со француската банка BNP Pariba за напуштениот проект за изградба на нуклеарката Белене, изјави бугарскиот министер за економија и енергетика Делијан Добрев.

- Меѓу 50 и 70 милиони ќе бидат вратени веднаш, а рокот на отплата за останатата сума ќе биде продолжен за една година, додаде Добрев.

Банката BNP Pariba беше избрана во април 2008 година да предводи во обезбедување финансии од околу 250 милиони евра за изградба на нова атомска електрана во местото Белене во северна Бугарија што требаше да ја гради руската компанија "Атомстројекспорт.

Владата на Бугарија неодамна соопшти дека се откажува од плановите за изградба на таа нуклеарка заради финансиски причини.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/dogov...-nuklearka
Без Ботев няма България
08-05-2012, 08:05 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-05-2012, 08:05 PM