Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

На бугарскиот премин со Турција - Капитан Андрево


Уапсени 30 царинарници додека делеле мито!


Тие пак,целата смена,тврделе дека "парите ги нашле во тоалет"!


Прексиноќа е уапсена цела смена од околу триесет бугарски царинарници додека го делеле митото собрано во текот на денот на граничниот премин со Турција, "Капитан Андрево", изјави главниот обвинител Николај Кокинов, пренесуваат бугарските медиуми.

"Во операцијата Царинаа следевме десетина лица, но она што се случи ги надмина нашите очекувања. Уапсивме околу 30 цариници. Станува збор за криумчарена стока... едноставно за рекет без фиксна тарифа која воглавно е насочена кон возачите на камиони, но и на поединци" - изјавил тој за телевизијата БТВ. Министерот за внатрешни работи Цветан Цветанов рекол дека во џебовите на двајца гранични службеници се пронајдени пари во вредност од 14.000 лева (околу 7.000 евра) во разни валути. Тие пак тврделе дека "парите ги нашле во тоалет". Другите уапсени кај себе имале од 150 до 180 евра.

Бугарските власти во последно време настојуваат да ја намалат корупцијата на граничните премини во надеж дека есенва, заедно со Романија, ќе можат да влезат во шенгенскиот простор за слободно движење на стока и луѓе во Европската унија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=721A80FD128A...D3AAF49353
Без Ботев няма България
04-05-2012, 05:12 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-05-2012, 05:12 PM