Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција: Кривична одговорност од клиентите на ХИВ позитивите проститутки

Грчкиот министер за здравство Андреас Ловердос побара да се утврди кривична одговорност за клиентите на проститутките инфицирани со ХИВ вирусот, кои имале сексуални контакти со нив, но не користеле заштитни средства.

Барањето е поради зголемената опасност од неконтролирано ширење на вирусот на СИДА во земјата.

Утре 11 ХИВ позитивни жени ќе бидат сослушани, а против нив е покрената кривична постапка. Тестирање е извршено на повеќе од 100 жени.

Акцијата за проверка на околу сто проститутки кои нуделе услуги во јавни куќи и на улиците во центарот на Атина, уследи откако беше откриено дека една проститутка по потекло од Русија е ХИВ позитивна.

Според Центарот за конрола и спречување на инфективните заболувања, 10 од инфицираните проститутки се Гркинки, една е Бугарка, а една Русинка.

Грчкиот весник „Прото тема“ во електронското издание ја објави историјата на една од жените, која е Бугарка. Таа живеела до 12-годишна возраст во Казанлак и од мала е нарекувана „казанлашка роза“. Во Грција таа работела под името Елефтерија (слобода) во јавна куќа, управувана од поранешен службеник на грчката полиција. Весникот наведува дека три родени од неа деца биле дадени на семејства на вработени во полицијата.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/grcij...rostitutki
Без Ботев няма България
03-05-2012, 05:26 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-05-2012, 05:26 PM