Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Митрополит Петар: МПЦ никогаш не била бугарска

Охридската Ариепископија никогаш не била во Бугарија и затоа не може да се врати под крилото на бугарското православие. Оваа изјава на митрополитот преспанско пелагониски Петар ја пренесува верската информативна агенција, а е одговор на сугестиите на Бугарија дека МПЦ треба да се врати во бугарското православие, бидејќи тоа е мајката, а не Белград.

[Митрополит Петар: МПЦ никогаш не била бугарска]

- Такво нешто никогаш нема да се случи, бидејќи Охридската Архиепископија чија традиција ја продолжува МПЦ никогаш не била во Бугарија. Таа во првите векови на христијанството била територија на автокефалната црква Јустинијана прима со седиште во Скопје, изјавил владиката Петар. Дека охридската архиепископија не била бугарска докажува и фактот дека истовремено постоела и паралелна бугарска црква, додава митрополитот во изјавата која ја пренесува и српската државна телевизија. Според него признавањето на автокефалност на МПЦ е само политички прашање кое зависи од решавањето на спорот меѓу Атина и Скопје околу уставното име. /www.kanal5.com.mk

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=90725
Без Ботев няма България
02-05-2012, 05:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 02-05-2012, 05:17 PM