Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Софија побугарчила 42 илјади Македонци

Вкупно 42.372 Македонци добиле бугарско државјанство во последните 20 години, а огромното мнозинство од нив, 35.808, само во периодот од 2002 до 2011 година, објавија бугарските медиуми.

Според информациите во медиумите, од вкупно два милиона жители на Македонија, право да бараат бугарско државјанство врз основа на бугарско потекло имаат 1,3 милион, како што ги нарекуваат Славомакедонци. За фронтмен во бугарската иницијатива за натурализирање на Македонци се смета поранешниот министер за Бугарите во странство, Божидар Димитров. Во времето на неговото министерување, во 2010 година бугарско државјанство добиле рекордни 15.000 Македонци, во споредба со претходната 2009 кога нивниот број изнесувал 9.000 или во 2008 кога биле доделени 7.113 бугарски државјанства на Македонци.

Бугарската агенција „Новините“ јави дека, сепак, Романија ја надминала Бугарија по бројот на натурализирани граѓани од етнички најблиските соседи. Според агенцијата, за две децении, романско државјанство добиле над 220.000 Молдавци, а бројката во блиска иднина може да се зголеми за 60.000-80.000 лица.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E12F64371F...A267149A95
Без Ботев няма България
26-04-2012, 05:14 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-04-2012, 05:14 PM