Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Романија и Бугарија делат државјанства на Молдавци и Македонци

Бугарија интензивно работи да привлече што повеќе Македонци кои ќе го „признаат“ своето бугарско потекло и да земат бугарско државјанство, Романија го спроведува истото во Молдавија.


Според бугарските медиуми, романските власти тоа го прават далеку поуспешно од Бугарите. Романија ја надмина Бугарија во бројот на лица кои ги натурализира, а кои потекнуваат од земјите кои се нејзини соседи.

Повеќе од 220.000 Молдавци земале романско државјанство во последните две децении по падот на Советскиот сојуз.

За споредба, пишува „Новините“, Бугарија издала државјанства на само 42.372 Македонци во периодот од 1991 до 2011 година, најголем дел од нив, 35.808 Македонци, зеле бугарско државјанство по 2002 година. /www.kanal5.com.mk

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=90456
Без Ботев няма България
25-04-2012, 05:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-04-2012, 05:17 PM