Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


Во фокусот
Датум: 22.04.2012, 18:02

македонци од бугариЈа, грциЈа и од македониЈа

Заедничко оро во Мелник


Во најдобар ред, со многу смеа, играње и веселба помина вчера чествувањето на годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Јане Сандански, кое се одржа во Мелник, Бугарија. На собирот присуствувале околу 600 луѓе, меѓу кои и ученици од Велес кои во Мелник пристигнале со три автобуси.

- Чествувањето помина прекрасно. Немавме никакви проблеми. Дојдоа ученици од Велес и фолклорна група од триесетина члена од Солун. Сите заедно игравме и се веселевме на општонароден собир - изјави Стојан Георгиев од ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Делегација положила свежо цвеќе на гробот на револуционерот Сандански во дворот на Рожденскиот манастир.

Во претходните години често се случуваше да има проблеми, провокации и инциденти при чествувањето на годишнината од загинувањето на Сандански. Пред десетина години источниот сосед воопшто не дозволуваше да се изврши вакво чествување, но ситуацијата се смени откако Македонците од Бугарија добија неколку пресуди во своја корист од Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур.

(С.Х.)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=CFFAD2286C...CB1906C343
Без Ботев няма България
23-04-2012, 04:52 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-04-2012, 04:52 PM