Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

От анализ публикуван в интернет портал ( точно така портал - няма такъв вестник ) говорителят на власта Латас и Вечер стигат до следното заключение

ДЕСЕТ ГОДИНИ ПО ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ, И БУГАРИЈА БАРА ПОДЕЛБА НА МАКЕДОНИЈА


Со "превентивна поделба" на Македонија до "Швајцарија на Балканот"?!


Од т.н. "превентивна поделба" на Македонија корист ќе имаат сите. Албанците ќе ги задоволат своите "големоалбански идеи", а Македонците ќе изгубат помал дел доколку етничките Албанци се одделат сега, отколку за една-две децении, бидејќи нивниот наталитет рапидно расте, констатира авторот Иван Диков во бугарскиот весник "Новините"


Подобро е Македонија да се подели сега, отколку подоцна да се случи катастрофа. Бугарскиот весник Новините" излезе со апсурдно решение како да се уредат односите на Балканот. Согласувајќи се дека Република Македонија е од клучно значење за стабилноста на целиот регион, а нејзината дестабилизација би можела да биде најдобар" начин да се активира меѓународна војна која за половина час ќе распали во Албанија, Косово, Србија, Бугарија, Грција, Романија и Турција, констатира дека мора да се најде решение што може да гарантира трајна стабилност во Македонија. За да се зачува мирот и да се избегне ново хорор-сценарио на Балканот, потребно е да се разгледаат сите опции, а најодржливо решение, според специјалниот извештај на бугарскиот весник Новините", е превентивна поделба" на Македонија.

Весникот пишува дека иако беше избегната граѓанската војна во Македонија во 2001, етничките тензии тлееле, а сега ги разгоре петкратното убиство кај Смиљковци. Етничките Албанци и Македонци сега навистина се мразат меѓу себе. Од т.н. превентивна поделба" на Македонија корист ќе имаат сите. Албанците ќе ги задоволат своите големоалбански идеи", а Македонците ќе изгубат помал дел доколку етничките Албанци се одделат сега, отколку за една до две децении, бидејќи нивниот наталитет рапидно расте. Во текстот се забележува и дека никој не знае точно колку етнички Албанци живеат во Македонија денес, откако меѓуетничките тензии ефективно го уништија планираниот попис во земјата во октомври 2011 година.

- Факт е дека многу од етничките Албанци во Македонија (како и многу од оние во Косово, Албанија и на други места) - кои од културни причини имаат многу повисок раст на населението од македонските Словени - изгледа дека живеат со уверувањето дека за 20, 15, или дури и 10 години тие ќе бидат во позиција да бараат федерализација на Македонија, па дури и нивен дел во повеќе од половина од земјата (западно од реката Вардар, а можеби и пошироко). Оваа идеја е засилена не само од страна на нивниот висок наталитет туку и од фактот дека етничкото албанско население во Македонија е географски концентрирано во западниот и северниот дел на земјата, и многу блиску до преседанот на косовското отцепување од Србија со поддршката од запад. Независноста на Косово навистина им изгледа толку инспиративно на Албанците во Македонија, што тие речиси не земаат предвид дека режимот на Милошевиќ во Србија во 1999 година му беше непријател на западот, а Македонија денес не е, се вели во извештајот на Новините".


Мнозинство на етнички групи во Македонија по општини

Според весникот, превентивната поделба на Македонија, гледано рационално, е најдобро од сите лоши решенија. За жал, сонот за Швајцарија на Балканот, која се појави како сон на балканските интелектуалци во 19 век, никогаш не се реализира, и се чини не е воопшто блиску, дури ниту со проспектите за ЕУ интеграција, се вели во коментарот.


Лојалноста на Албанците под знак прашалник
Сепак, опциите за поделба и федерализација на Македонија отвораат две прашања од милион долари, коментира весникот. Прво, како да се гарантира дека етничките Албанци веќе се доближиле до една третина од двемилионското население и граничејќи се со другите етнички Албанци на запад и север ќе бидат лојални граѓани на Република Македонија, која сама по себе била дизајнирана како држава на различни нации (т.е. македонскиот народ е измислен од страна на комунистичка Југославија во 1943-44, а пред тоа се сметал за дел од бугарскиот народ)? И второ, зошто етничките Албанци, чиј број рапидно расте, би останале лојални граѓани на Република Македонија, особено по примерот на косовските Албанци, кои добија меѓународно призната независност со помош од земјите од западот, само 9 години по вооружениот бунт (1999 -2008)?


Мапа на Голема Албанија, како што тврдат албанските националисти. Тврдењата врз основа на етничката припадност очигледно се претерани, бидејќи вклучуваат и региони со дури сосема мал процент на албанско етничко население, констатира "Новините"

Македонија не смее да стане уште една Босна или Косово и поради тоа веројатно најдобро решение ќе биде ако македонските Словени и етничките Албанци седнат мирно и се договорат за фер решение за разделба едни со други. Според извештајот поблага верзија на превентивната поделба" на Македонија може да биде создавање на конфедерација, но тоа исто така нема да го реши главниот проблем - фактот дека етничките Албанци се чини дека немаат верност кон македонската национална држава.


Интересите на Бугарија
Редакцијата на Новините се оградува од интересите на Бугарија со поделбата на Македонија. Аргументираат дека спречувањето на кризата на Балканот е од интерес на сите.
- На разочарување на гласните "македонисти" (т.е. на поборниците на доктрината на одделен и посебен македонски народ) во Скопје, денес Бугарија нема интерес да апсорбира или на друг начин да доминира со Македонија или делови од неа. Она што некогаш беше неприкосновен дел од бугарската нација, денес веќе не е. Всушност, постои растечко незадоволство во Бугарија кон Македонците кои земаат бугарски пасоши, тврдејќи дека имаат бугарско потекло, а потоа не ја почитуваат Бугарија.

Понатаму, Бугарија нема интерес за споделување на границата со етничките албански држави на Балканот, бидејќи тоа ќе ја стави во геополитички клешти меѓу Албанците на запад и Турција на исток. На Бугарија и е потребна стабилна и силна македонска држава да дејствува како амортизер, држава која ќе биде отворена за економската соработка, но сигурно не држава која би можела однатре на експлодира, вели авторот Иван Диков во извештајот за Новините".
Во анализата се вели дека доделувањето поголеми концесии и повеќе права на етничките Албанци, кои се уште технички се малцинство (иако тие сочинуваат повеќе од 90% од населението во многу општини во Западна Македонија), како што е прогласувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик во целата земја, ќе биде двојно контрапродуктивно. Прво, тоа ќе го засили апетитот на воинствените албански групации и лидери за поголема барања. Второ, тоа ќе ги направи словенските Македонци нетрпеливо лути. Од тој момент натаму отворен конфликт би бил само прашање на време.

На крајот на својата анализа авторот констатира дека состојбата во Македонија најверојатно ќе биде закрпена уште еднаш. Западните земји ќе притиснат за мир и тишина, владата на Никола Груевски ќе успее да ја одржи земјата цела. Но, ваквото одложување за источниот сосед не е решение, и ништо од тоа не претскажувало никакво добро.
За поделба на Македонија се залагаше и експремиерот Љубчо Георгиевски, предлагајќи промена на границите и размена на население на територијата на земјата.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B37DACFC4C9E...594B7B82C8

Без Ботев няма България
23-04-2012, 08:11 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-04-2012, 08:11 AM