Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски весник предлага превентивна поделба на Македонија

Република Македонија е од клучно значење за стабилноста на целиот регион, а нејзината дестабилизација би можела да биде најдобар начин да се активира меѓународна војна која за половина час ќе распали во Албанија, Косово, Србија, Бугарија, Грција, Романија и Турција, пишува бугарскиот весник Новините.

Затоа мора да се најде решение што може да гарантира трајна стабилност во Македонија. За да се зачува мирот и да се избегне ново хорор сценарио на Балканот, потребно е да се разгледаат сите опции, а најодржливо решение, според специјалниот извештај на бугарскиот весник Новините, е превентивна поделба на Македонија.

Весникот пишува дека иако беше избегната граѓанската војна во Македонија во 2001, етничките тензии тлееле, а сега ги разгоре петкратното убиство кај Смилковци и етничките Албанци и Македонци сега навистина се мразат меѓу себе.

Од т.н. превентивна поделба на Македонија корист ќе имаат сите, Албанците ќе ги задоволат своите големо-албански идеи, а Македонците ќе изгубат помал дел доколку етничките Албанци се одделат сега, отколку за една до две децении бидејќи нивниот наталитет рапидно расте.

- Факт е дека многу од етничките Албанци во Македонија кои од културни причини имаат многу повисок раст на населението од македонските Словени - изгледа дека живеат со уверувањето дека за 20, 15, или дури и 10 години тие ќе бидат во позиција да бараат федерализација на Македонија, па дури и нивен дел во повеќе од половина од земјата.

Оваа идеја е засилена не само од страна на нивниот висок наталитет туку и од фактот дека етничкото албанско население во Македонија е географски концентрирано во западниот и северниот дел на земјата, и многу блиску до преседанот на Косовското отцепување од Србија со поддршката од Запад.

Редакцијата на Новините се оградува од интересите на Бугарија со поделбата на Македонија. Аргументираат дека спречувањето на кризата на Балканот е од интерес на сите.

Весна Ќуксановиќ

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...makedonija
Без Ботев няма България
22-04-2012, 05:38 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-04-2012, 05:38 PM