Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


Во фокусот
Датум: 20.04.2012, 19:45

В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЧЕСТВУВА ЈАНЕ САНДАНСKИ

Македонците ќе завијат оро во Мелник


Чествување за годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Јане Сандански во Мелник, Бугарија, ќе има, потврдија вчера од ОМО „Илинден“ - ПИРИН. Стојко Стојков, еден од лидерите на партијата, вчера ни изјави дека с` е подготвено на 22 април (недела), денот кога загинал Сандански, во Мелник достојно да се одбележи тој ден.

- Митингот е пријавен и бидејќи немаше негативен одговор, тоа значи дека собирот може да се одржи - додаде Стојков.

Планиран е општонароден собир во Мелник, а делегација ќе положи и цвеќе на грбот на Сандански во дворот на Роженскиот манастир.

Чествувањата за Сандански честопати беа проследени со провокации и инциденти во кои беа вклучени главно припадниците на бугарското ВМРО. Пред десетина години забраната за одржување манифестации во чест на Сандански беше редовна појава, а кога ќе имаше собири тие главно беа под силно полициско обезбедување, при што се употребуваше и прекумерна сила. Работите се сменија откако Македонците во Бугарија добија неколку случаи во Судот за човекови права во Стразбур. Но иако Софија ја избегнува практиката да забранува собири на Македонците, сепак, остана атмосферата на притисоци, но и спречувањето македонски новинарски екипи да ги следат случувањата во Мелник и на Рожен. Ова прашање неодамна во Софија го отвори и регионалната организација за медиуми СЕЕМО. Организацијата добила одговор од бугарското МВР дека сите странски новинари што сакаат да известуваат од Бугарија, па дури да станува збор и за еден настан како што е собирот во Мелник, на пример, мора за тоа да добијат привремена акредитација.

„Без акредитација од МНР не е можно кој било странски новинар да влезе во Бугарија и да покрива различни настани. Во вашиот случај, местото каде што се аплицира за акредитација е амбасадата во Скопје“, е одговорот на МВР до СЕЕМО.

Во минатата година европска Бугарија спушти рампа за екипата на „Дневник“, на која на граничниот премин кај струмичко Ново Село не ~ беше дозволено да помине со образложение дека нема оправдување за причината поради која сака да влезе во земјата. Дозвола за влез во Бугарија не доби и телевизијата „Kанал 5“. (Х.И.)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=010CF897BF...046DD397D5[/u]
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 21-04-2012, 06:08 AM by Топорчо.)
21-04-2012, 06:07 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-04-2012, 06:07 AM