Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Им се нудат бугарски државјанства, стипендии и други поволности


Бугарија ги купува и Гораните во Косово и во Албанија!Бугарите, во придружба на адвокат, се обидуваат да ги убедат Гораните дека е многу корисно да добијат бугарско државјанство, вклучувајќи го и можното вработување во земјите на ЕУ, како и бесплатното школување во Софија и Пловдив


Бугарија ги интензивира напорите да обезбеди државјанства, стипендии за школување и други поволности за сиромашната заедница на Горани во Косово и Албанија, но критичарите велат дека државата го злоупотребува својот статус на земја-членка на ЕУ за да оди напред во својата долготрајна политика на асимилација на другите етникуми, пишува "СЕТајмс".

Гораните, од кои повеќето се муслимани и се идентификуваат како Македонци, живеат во 18 села во регионот Гора, како и во енклавите Жупа и Преспа на територијата на албанско-македонско-косовската граница.

"Тие (бугарските претставници) вообичаено доаѓаат на секои неколку месеци. Ги очекуваме следниот пат да дојдат во Гора на почетокот на мај", рече Авнија Рахте, претседател на Македонско-горанската асоцијација. Рахте објаснува дека Бугарите, во придружба на адвокат, се обидуваат да ги убедат Гораните дека е многу корисно да добијат бугарско државјанство, вклучувајќи го и можното вработување во земјите на ЕУ, како и бесплатното школување во Софија и Пловдив.

Се што требаат Гораните да направат е да потпишат документ со кој изјавуваат дека се со бугарско потекло и дека се Бугари, вели тој. Бугарскиот устав дозволува опција-поединци да добијат бугарско државјанство преку административна процедура", востановена со законот за државјанство.

Агенцијата за Бугарите во странство, која ги организира посетите, во 2010 издала стратешки документ на својата веб страница, објаснувајќи дека политиката има за цел да ги обедини сите Бугари во регионот и да го подигне опаднатиот степен на прираст кај населението.

Речиси 1.500 граѓани на Гора, Жупа и Преспа добиле бугарско државјанство", рече за "СЕТајмс" Гзим Курти, претседател на асоцијацијата на Бугари во Албанија. Од друга страна, експерти од Косово велат дека бугарската заедница таму не постоела се до неодамна, откако неколкумина Горани зеле бугарско државјанство.

Бугарија продолжува да ја користи својата политика на асимилација започната од 19-иот век....Овој пат, тоа го прави со пасош-политиката" која подразбира и материјална корист, со што се привлекуваат најсиромашните балкански етникуми...", вели Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес .

http://vecer.com.mk/?ItemID=F3C1F037B21D...0D994AA84F
Без Ботев няма България
20-04-2012, 05:33 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-04-2012, 05:33 AM