Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Сликата от статията е от гей парада в София .

Ќе стане ли ветото средство за уцена од СофиЈа

Бугарија ни ѕвечка со грчко оружје


Ако идејата за развивање нова политика кон Бугарите што живеат во Македонија, Србија, Молдавија и во Украина е личен став на потпретседателката на Бугарија, тогаш бугарскиот премиер треба да се огради, вели поранешниот министер Слободан Чашуле

Потпретседателката на Бугарија, Маргарита Попова, пред неколку дена од Босилеград ~ се закани на Србија дека нема да стане членка на Европската унија додека не го реши прашањето на бугарското малцинство. Бугарските медиуми ја пренесоа изјавата на Попова, која навестила дека Софија ќе го употреби правото на вето во Унијата за да обезбеди почитување на правата на бугарската заедница во Србија.

Според медиумите во Бугарија, од јануари, кога ја презеде функцијата потпретседател на државата, Попова повеќепати зборувала за развивање нова политика кон Бугарите што живеат во странство, вклучувајќи ги бугарските заедници во Македонија, Србија, Молдавија и во Украина.

Станува ли Бугарија нова Грција во Унијата заканувајќи се со вето, во случајов кон Србија, иако претходно бугарски политичари не се воздржуваа од закани и кон Македонија?

Поранешниот министер за надворешни работи Слободан Чашуле е категоричен.

- Да, станува, и тоа на еден непристоен начин. Но тешко дека Бугарија ќе ја промовира оваа политика. Не го признава македонското малцинство, ама не може да ги игнорира сите. Пред да почне да гледа во туѓиот двор, Софија треба да погледне кај себе – порачува Чашуле.

Според Чашуле, преседанот со ваквите закани во ЕУ ~ припаѓа на Грција, која, иако во дефицит од чесност и пари, всушност ја посрами Унијата со тоа што токму нејзиниот преседан се користи и од други членки.

Заканите и блокадите во ЕУ, освен Грција кон Македонија, веќе ги искористија и Словенија, Унгарија, Романија и Бугарија. Сите тие ја искористија позицијата во која се најдоа, но Чашуле предупредува дека домино-ефектот предизвикан од блокадата на Грција кон Македонија сериозно ги загрозува темелните вредности на Унијата.

- Во случајов Бугарија го злоупотребува преседанот од Грција, која веќе го воведе како правило - додава тој.

По изјавата на Попова во Босилеград, во некои бугарски медиуми објавена под наслов „Попова го бламира Борисов“, изостана каков било официјален коментар од Софија.

Од бугарското министерство за надворешни работи вчера официјално одговорија дека нема промена во бугарскиот став околу интеграцијата на Србија во ЕУ повикувајќи се на претходни изјави на министерот за надворешни Николај Младенов, но и на премиерот Бојко Борисов дека Бугарија ја поддржува интеграцијата на Србија.

Извори од Бугарија велат дека очигледно станува збор за став на Попова, а не на државата и на бугарските институции. Според нив, оваа изјава на Попова не е поврзана со Македонија и била дадена пред бугарското малцинство.

Но поранешниот шеф на дипломатијата, Чашуле, има поинаков став. Според него, секоја изјава на политичар е обврзувачка за државата ако не се огради од неа.

- Премиерот треба да даде изјава дека се оградува од ваквиот став – вели Чашуле.

Жана П. Божиновска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=EBDB8C380D...97365DC1D0
Без Ботев няма България
19-04-2012, 05:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-04-2012, 05:17 PM