Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРСКО-ИТАЛИЈАНСКИ БИЗНИС


Бебиња на црниот пазар за 20 илјади евра


Двојки без деца од италијанскиот регион Касерте купувале новороденчиња од бугарски жени, кои биле префрлани во Италија во осмиот месец од бременоста. Три лица, брачна двојка од Бугарија и еден Италијанец, се уапсени во истрагата што ја шокираше италијанската јавност.
На снимените телефонски разговори може да се слушне некоја жена која прашува: "Во која фаза сте сега?" и одговор од друга жена: "Се уште нема трудови". Понатаму на снимката првата жена воздивнува и прашува: "Има ли некој друг на располагање?" Ова биле вообичаените разговори што се воделе во рамките на "супермаркетот за бебиња", бруталниот црн пазар за новороденчиња што во близина на Неапол го разоткрија италијанските карабињери, пишува "Ла стампа".

Истрагата утврдила дека млади бремени жени биле регрутирани во Бугарија, а нивните бебиња им се продавале по 20 илјади евра на двојки без деца. По раѓањето на детето, "таткото" ќе му кажел на матичарот дека детето е плод на негова вонбрачна врска, која сопругата му ја простила, со некоја девојка од Бугарија. Истрагата започнала во 2009 година кога полицијата почнала да анализира список од 20 деца чии татковци биле Италијанци, а мајките Бугарки. Прво било забележано дека истиот број на мобилен телефон бил впишан како "контакт на роднините" во изводите од матичната книга на родени во два различни случаја.

http://vecer.com.mk/?ItemID=1A84E9DDD410...94E01CF6AD
Без Ботев няма България
16-04-2012, 06:13 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-04-2012, 06:13 AM