Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Бугарија организираниот криминал се "подоходовен"


Од проституција мафијата заработува 1,46 млрд. евра!


Според најновите податоци на Центарот за следење на демократијата, кој се наоѓа во Софија, од влегувањето на Бугарија во Европската унија, организираниот криминал најмногу заработува на проституцијата.

Во странство ординираат помеѓу 11.000 и 21.000 бугарски проститутки кои се под директна контрола на домашната мафија, пренесува "Блиц". Тие, верувале или не, годишно на мафијата и носат заработувачка од 1,46 милијарди евра, се наведува во студијата на Центарот, но не се споменува никаква бројка на проститутки кои работат во Бугарија.
Троен раст бележи и шверцот на цигарите, а приходите од него се искачиле на 250 милиони евра, што изнесува до 40 отсто од вкупниот промет на цигари.

"Најголема закана е што организираниот криминал воспоставил добри односи со транспационалната криминална мрежа, со што му се овозможува постојан илегален шверц на цигари во земјите на ЕУ" - наведува ЦСД во својата студија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=911DA761716A...54421778A8
Без Ботев няма България
05-04-2012, 04:42 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-04-2012, 04:42 PM