Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарската мафија најмногу заработува од проституција

Според резултатите од најновата студија посветена на бугарската мафија по членството на оваа земја во ЕУ во 2007 година, шверцот на цигари оттогаш тројно се зголемил, но организираниот криминал најмногу заработува од проституција.

Организираниот криминал забележува намалување во однос на 2007 година, но и понатаму претставува „сериозна закана“, се наведува во студијата на Центарот за следење на демократијата (ЦСД), чие седиште се наоѓа во Софија.

Бугарските проститутки, кои работат во странство, но кои ги контролира домашната мафија, ги има меѓу 11.000 и 21.000 и тие годишно заработуваат 1,46 милијарди евра.

Сепак шверцот на цигари забележува најголем раст, имајќи предвид дека тројно се зголемил, а приходот од него, 250 милиони евра, претставува 30 до 40 отсто од вкупниот доход од сите тутунски производи, бидејќи пониските цени на шверцуваните цигари привлекуваат голем број купувачи.

- Најголемата закана која се појави од овој раст е што организираниот криминал воспостави добри односи со транснационалните криминални мрежи, што овозможува постојан шверц на илегални цигари кон земјите од ЕУ, се додава во студијата на ЦСД.

Нелегалната трговија со гориво, исто така, го погодува државниот буџет, кој лани поради ова загуби речиси 500 милиони евра.

Статијата е прочитана 945 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=B46E6575A...185968E6BE[/u]
Без Ботев няма България
04-04-2012, 04:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-04-2012, 04:44 PM