Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугари ќе го уредуваат коритото на Отиња

Градежната фирма „Кибилд“ од Софија е избрана на меѓународен тендер со најповолна понуда од близу 100 милиони денари

Иван Бојаџиски


Штип – Бугарската градежна фирма „Кибилд“ од Софија ќе го уредува коритото на Отиња низ центарот на Штип и ќе ги гради петте платформи над реката. Вчера Светска банка ги отстрани сите дилеми во однос на изведувачот на работите, потврдувајќи го предлогот на Општина Штип, според кој оваа фирма ја имала најповолната понуда на меѓународниот јавен тендер.

Имено, „Кибилд“ за изведување на сите работи во кои спаѓаат спуштање на речното корито и изградба на пет паркинг-платформи над реката, со што во центарот на градот ќе се добијат 140 нови паркинг-места понуди 98.365.000 денари. Од неа пониска цена за околу пет милиони денари понуди штипски „Бетон“, но оваа градежна фирма не го исполнувала вториот услов од тендерот со кој требало изведувачот да има искуство во изградба на мостови во последните три години. Инаку, на тендерот учествуваа вкупно четири градежни фирми, по две од Македонија и од Бугарија.

Се очекува со реализација на овој проект центарот на Штип да добие нов, многу посовремен лик, бидејќи во меѓувреме привршуваат работите и на комплетната реконструкција на градскиот плоштад кој се наоѓа покрај Отиња. Бугарската компанија ќе го уредува коритото на штипската река во должина од еден километар, од мостот кај црквата „Сети Никола“ до зградата на Народниот театар. Градежните работи треба да почнат во почетокот на мај, а рокот за изградба е 18 месеци.

„Проектот ќе биде реализиран со кредит во износ од два милиона евра, кој ни го даде Светска банка откако ние како Општина аргументирано докажавме дека ќе можеме да го враќаме навреме од средствата кои ќе ги обезбедуваме преку наплатата за паркирање. Кредитот е со рок на враќање од десет години, од кои три години се грејс-период. Целата постапка се одвиваше под силен мониторинг на нашето Министерство за финансии и на Светска банка. Јасно е дека по завршувањето на работите на плоштадот и на коритото на Отиња централното подрачје ќе блесне во нов сјај, а Штип ќе добие лик на вистински регионален центар“, вели градоначалникот Зоран Алексов.

Општинското раководство направило симулација која покажала дека од наплатата за паркирање без проблеми ќе се отплаќа кредитот, што значи дека за оваа намена нема да се чепка во буџетот на Општината.

Статијата е прочитана 313 пати.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=39CA4F6AF...1C1CB3781A
Без Ботев няма България
29-03-2012, 06:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 29-03-2012, 06:08 PM