Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Стојан Германов: Најголемата грешка е што Бугарија ја призна Македонија под уставното име!

21.03.2012 - 15:00 |

Македонија

-Најголемата грешка е што Бугарија во 1992 та, ја призна Македонија под уставното име. Софија мора да престане со безусловната поддршка кон Скопје, бидејќи гледаме дека 20 години Македонија не ја промени позицијата кон Бугарија…

Со ваков став познатиот бугарски историчар Стојан Германов настапува во неговото поселедно дело. “Македонското прашање 1944 -1989”

-Дури и Македонија да стане дел од Европа нашите проблеми со нив ќе останат.

Многу ќе беше поинаку доколку Бугарија го услови признавањето, со претходно решавање на сите отворени прашања во однос на историјата, крадењето на нашите народни херои, спомениците на кулутурата...

Сега во училиштата, се вкоренети верувањата дека луѓето не се Бугари, туку нешто друго како на пример Македонци, вели професорот кој раководи со Македонскиoт научен институт во Софија.

Во изминативе години видовме многу бизарни акции од Скопје. Прво тврдеа дека се словенски народ, сега пак дека имаат антички корени. Во главниот град во Скопје изникнаа споменици на Александар Велики и други..

Германов ја повикува офцијлна Софија да ги постави проблемите на маса и да престане со изјавите за безрезервна поддршка на Македонија во ЕУ и НАТО.

Интересно е што публицитет на бугарскиот историчар и на неговото дело му дадоа токму грчките медиуми.

Ако досега порталите во Грција ги пренесуваа сопствените антимакедонските ставови, во последно време се поактуелни се информациите контра Македонија, но кои доѓаат од соседна Албанија или Бугарија.

Снежана Јовановска

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...sta?page=2

Тази новина ми се е изплъзнала от филтъра
Без Ботев няма България
25-03-2012, 10:56 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-03-2012, 10:56 AM