Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија ќе ја истражува територија за која спорат Софија и Букурешт

Бугарија ќе ја истражува територија за која спорат Софија и Букурешт
Бугарија преговара со корпорацијата Ексон Мобил за евентуални истражувања на нафта и природен гас во дел од Црно море, што припаѓа на територија, оспорувана од Софија и Букурешт, соопшти Блумберг, повикувајќи се на интернет агенцијата Хотњуз.

Информацијата била соопштена од дипломати, кои посакале да останат анонимни.

На 20 март романскиот министер за надворешни работи Кристиан Ѓаконеску соопшти дека Бугарија и Романија спорат за регион со површина од околу 300 квадратни километри во акваторијата на Црно море.

Спорот датира од 1994 година и причина за него било неточното определување на морската граница меѓу двете земји, потсетува Хотњуз.

Според агенцијата, Романија се стреми да го реши спорот преку билатерални преговори со Бугарија, но прашањето ќе го стави пред Меѓународниот суд во Хаг доколку не се најде решение.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/44...resht.aspx
Без Ботев няма България
24-03-2012, 07:40 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-03-2012, 07:40 AM