Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бавно но сигурно темите за България отнове вземат замах

Датум: 23.03.2012, 17:36
ЕДИТОРИЈАЛ


Ивана КОСТОВСКА


Со отворен
и очи


Посредниците за вадење бугарски пасоши научиле дека рекламата навистина е важен трик за еден производ да биде успешен. Kога на тезга е бугарски пасош, а муштерии треба да бидат брдо невработени во држава која три години чека датум за преговори со ЕУ, рекламата изгледа вака: „Отворете ги очите и работете во Европа за поголеми пари“. И тоа не е с`!

Во текстот што може да се прочита над креативниот потпис на посредниците за вадење бугарски документи во огласниците на интернет стои не една, туку пет причини што ќе ги избришат како со гума последните патриотски чувства: работа во странство, бесплатно студирање, полесно патување во Европа, поедноставно отворање фирма надвор од земјава и повеќе пари.

Со една длабока воздишка (некој затоа што ќе мора да стави потпис дека има чувства кон две држави, друг поради 200 или 300 евра што ќе ги плати), се натнува црвената вратоврска која ќе ви стави големо „Г“ пред вашето име во Европа.

Ги отвораш очите и од денеска си европски граѓанин, со бугарски пасош. Ова второто доаѓа како солзење и печење на очите, но првото (дека станувате граѓани на ЕУ) веднаш помага како капки за очи. Така, Бугарија најде начин да ги внесе македонските граѓани во ЕУ во ситуација кога напредокот на Македонија стагнира поради спорот за името.

Европски граѓани сака да стори не само од оние што живеат во Македонија туку и оние од соседството, како Горанците од Kосово. Некои дури ќе речат дека земањето бугарски пасош за да работат во Европа било знак дека нашите граѓани не биле евроскептици, туку, напротив, сакале да бидат дел од ЕУ. Ех, што љубов ќе беше тоа!

Сепак, на суд не треба да се стават само оние што според едни се евроентузијасти, а според други се предавници. Треба да ~ се суди на државата бидејќи со години не се наоѓа решение за проблемот со вадењето на бугарските пасоши.

Македонската дипломатија треба да го бомбардира Брисел со писма и средби на кои ќе бара одговор на неколку прашања: Дали една земја-членка на ЕУ смее да им дава на граѓаните на соседната држава пасоши и тоа само врз основа на изјава дека се чувствуваат како Бугари? Дали ЕУ е заинтересирана да провери колку македонски државјани со бугарски пасоши „живеат“ на една фиктивна адреса во Благоевград?

Да ги отвориме очите. #

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=C31E364763...1C25F245E0
Без Ботев няма България
24-03-2012, 07:01 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-03-2012, 07:01 AM