Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Цвета бизнисот за вадење бугарски документи

За всички, бугарски пасош со попуст


Македонските студенти полесно може да добијат стипендии за студирање на бугарските факултети ако имаат бугарски пасош. Но не е точно дека некој ги условува да земат бугарски документи за да дојдат и да студираат во Бугарија, вели Атанас Kамбитов, градоначалник на Благоевград.

Бугарски пасош на рати, ќе го добиете за една и пол година, не може побрзо, нека не ве лажат! Се оди на разговор, интервјуто е лесно и не се паѓа, значи без страв. Плаќањето е на рати, а ако сте повеќе, следува и попуст.

Огласниците се преполни со вакви огласи на посредници кои нудат вадење бугарски пасош за цена од 200 до 350 евра. Посредниците за вадење бугарски документи се рекламираат дека за клиентите ја завршуваат целата постапка - преводи, нотари, формулари и такса, а за да ги убедат дека бизнисот е чист. Се нуди и помош за клиентите што сакаат да купат автомобил, да проверат дали им е валидна процедурата за вадење бугарски документи, но и за продолжување на постапката за оние што претходно не успеале да извадат бугарско државјанство.

Неофицијално, Македонци кои живеат во Бугарија велат дека за сума од 2.500 евра, оние на кои итно им требаат бугарски документи за да работат во ЕУ, може да ги добијат.

Измамници има, но никој не ги пријавува

Еден од посредниците во телефонски разговор ни објасни дека бугарскиот пасош, слично како и кај нас, можел да се добие не само по редовна, туку и по итна постапка, но за повеќе пари.

- Проблем има само со оние македонски државјани кои имаат српски или албански презимиња. Шансите тие да добијат бугарски документи се мали затоа што не може да ги докажат бугарските корени - објаснува посредникот. Тој вели дека има многу измамници што ги лажат клиентите дека ќе им овозможат да ги добијат документите побргу или поевтино. Од МВР, пак, велат дека досега не добиле пријава од македонски државјанин за измама при вадење бугарски документи. Претпоставка е дека дури и оние граѓани што платиле, а не ги добиле документите, не сакаат да пријават во полиција за да не се дознае дека потпишале оти се Бугари.

Kако што вчера објавивме, од Македонско-горанското друштво во Kосово ни кажаа дека веќе 100 Горанци добиле бугарско државјанство, од кои околу 40 се од македонската заедница.

Негираат дека условуваат

На Гора веќе била отворена и канцеларија преку која Горанците полесно може да стигнат до бугарски документи. Според она што го велат Горанците, им се ветуваат бесплатни стипендии за студирање за да ги убедат да земат бугарски документи.

- Македонските студенти полесно може да добијат стипендии за студирање на бугарските факултети ако имаат бугарски пасош. Но не е точно дека некој ги условува да земат бугарски документи за да дојдат и да студираат во Бугарија - вели за „Дневник“ Атанас Kамбитов, градоначалник на Благоевград. Kамбитов не знаеше точно да ни каже колку македонски студенти има во Благоевград и каде најчесто се запишуваат студенти од источна Македонија.

ивана костовска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=627A23D99B...547D256589
Без Ботев няма България
23-03-2012, 06:17 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-03-2012, 06:17 AM