Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

СофиЈа на Шара нуди бесплатни бугарски документи за помалку од година


Агитатори ги тераат Горанците да земаат бугарски пасоши


Претставници од Бугарија ги убедуваат Горанците да земат бугарски документи за да може да се вработат во земјите на ЕУ и да добијат бесплатни стипендии за студирање во Софија и во Пловдив


Бугарско државјанство за три до шест месеци, бугарски пасош за помалку од една година и стипендии за студирање во Софија и во Пловдив. Ова на македонските Горанци им го нудат бугарските агитатори кои доаѓаат во косовските региони Гора и Средачка Жупа, за да ги убедат жителите да се изјаснат оти се Бугари. Авнија Рахте, претседател на Македонско-горанското друштво, вели дека веќе 100 Горанци добиле бугарско државјанство, од кои околу 40 се од македонската заедница.

- С` повеќе луѓе кажуваат дека се Бугари и ако не се преземат мерки, сите нашинци ќе почнат масовно да земаат бугарски пасоши - вели Рахте.

Kомбиња од Шара до Софија секоја недела

Тој објаснува дека од Софија доаѓаат двајца претставници кои ги убедуваат Горанците да се изјаснат како Бугари.

- Обично доаѓаат на неколку месеци. Сега се очекува да дојдат во Гора на почетокот на мај. Доаѓа една претставничка заедно со адвокатка и на луѓето им вели дека с` што треба да направат е да стават потпис на документите. Адвокатката ја завршува целата работа. Превозот се организира со комбиња, кои за Бугарија одат секоја недела - објаснува Рахте, кој додава дека во Гора има 18 села, така што не може да знаат колку жители тргнуваат по бугарски документи.

Од Македонско-горанското друштво велат дека во Средачка Жупа е отворена и канцеларија на Друштвото на Бугари-мухамеданци, од кое тврдат дека се исламизирани Бугари. За исламизацијата на Горанците вчера пишуваше и српски „Kурир“, кој објави наслов „Нашле Бугари на Шара“.

Ги нема измамниците?

Станав Бугарин! Со овие зборови во редакцијата на српскиот весник „Kурир“ се јавил читател од внатрешноста на Србија кој им објаснил дека за многу кратко време стигнал до бугарски документи, иако бил роден во Скопје.

- Бугарија на сите што се родени во Македонија и во источна Србија без проблем им дава свое државјанство. Отпатував за Софија и целата процедура се заврши за еден ден. Верувам дека како Бугарин ќе можам полесно да се вработам во ЕУ - објаснил тој. Што е најинтересно, Владимир Захариев, претседател на Општина Благоевград, во изјава за „Kурир“ потврдил дека лесно се стигнува до бугарски пасош.

- Пред неколку години направивме сервис за граѓаните во Србија. Секој што ќе каже дека сака двојно државјанство, со наша помош може да го добие. За четири години речиси 2.000 луѓе добија бугарско државјанство. Соработуваме со Агенцијата за Бугари во туѓина и с` е бесплатно. Порано се појавуваа разни измамници кои дебело наплаќаа, а сега с` е легално. Не е важно дали сте родени во Белград или во Шид, ако докажете дека потекнувате од овие краишта, имате право на бугарско државјанство - рекол Захариев.Целта е да се обединат сите БугариНа интернет-страницата на Агенцијата за Бугари во туѓина може да се прочита документ за стратегиските цели на таа институција.

На пример, во документот за 2010 година Агенцијата навела дека има цел да ги обедини сите Бугари, како и подобрување на демографската состојба на бугарската нација. Според податоците на Агенцијата каде се поднесуваат барањата за документи, лани над 16.000 македонски граѓани добиле бугарско државјанство.

Втори на листата, после македонските државјани, се Украинците (1805), а 979 српски државјани во 2011 година станале Бугари. Статистиката на оваа институција покажува дека во минатата година само шест жители на Kосово добиле бугарско државјанство.

Ивана Kостовска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0EBF013D0D...967AB2EB2D
Без Ботев няма България
22-03-2012, 11:55 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-03-2012, 11:55 AM