Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ПОНЕДЕЛНИЧКИ


Малком Икс


Пишува: Драган П. ЛАТАС


Поголема група Албанци, во Автокоманда (Чаир, Маџари, Тетово, Куманово, Синѓелиќ...), претепале Македонци. Без конкретна причина.

Ова е типична вест. Особено од кога е Мендух Тачи во опозиција. Заедно со најблискиот албански соработник на СДСМ, Руфи Османи. Тој е оној истиот Руфи Османи кого, токму СДСМ и Црвенковски, го влечеа врзан низ полициските станици, кога го симнаа од градоначалник на Гостивар.

Зошто Руфи Османи сега ја бацува раката што го тепала? За власт!

Зачестија претепувања на Македонци од страна на млади Албанци. Албанциве се, редовно, во група. Лузери кои, сами по себе, не вредат за ништо. Во група, вооружени најмалку со ножеви и шипки, за да претепаат подобри, попаметни и поспособни од себе. Одмазда за својата немоќ.

Да, тоа е. Тачи и Руфи Османи не можат да победат на избори, и добијат власт по редовен пат. Тоа не го може ни СДСМ, со Црвенковски.

Одат на инциденти и тензии. На доказ дека Али Ахмети нема контрола врз Албанците. Дека се тие незадоволни од ДУИ, и затоа правдата ја земаат во свои, изворно албански раце. Патем, дека ВМРО и Груевски не можат да ги заштитат Македонците од чопоративното дивеење на Албанците.
Кога Тачи, Руфи и Бранко би биле власт, се би се смирило.

Гнидата Геровски, и Фокус, веќе типуваат дека сево ова личело на 2001 година. Само се чека војна, и коалициона влада со Бранко. Пичките како Геро, Најчевска, Милчин, Артан Груби... се јавуваат само кога некој Албанец е тепан, или навреден. Македонците не се нивна тема.
Ова е веќе видено, во Америка на пример. Дивјаците на црнечкиот лидер Малколм Икс, редовно надувани и во група, беснееја, тепаа и кршеа. Отпрво низ Харлем и Бронкс, а потоа и наоколу. Се одговараше со полициска бруталност врз црнците, но тоа не даде резултат.

Шефовите на тепачите имаа разработени шеми со полицијата. Нема да тепаме и кршиме, ако ни дозволите да дилуваме дрога, продаваме роба на црно, и тераме проституција. Фактички, црнците по улици не се тепаа за човечки права и идеали, туку за нивните квазиполитичари и уличните криминалци. За нивна моќ со која тие, потоа, располагаат за свои потреби.

Цената за тоа се плати. Со децении, најголем процент на дилери, наркомани, проституција... вирееше од црнечките квартови. Белците ги залечуваа раните од тепањата, учеа школи, играа спортови, читаа книги и ја држеа власта во Америка. За сето тоа време ниту еден успешен деловен човек, научник или уметник во Америка не беше црнец. Освен по исклучок.

Децении потоа, адвокатот Обама стана американски претседател. Тоа е финале на еден тежок, долг и мачен пат далеку од патеките на Малколм Икс. Доказ дека Америка нема ништо против црнците. Но, има многу што против следбениците на силеџијата Малколм Икс, кои немаат иднина.
Разговарав, за ова, со еден функционер на ДПА. Ми одговори: Па да не дојдоа ДУИ на власт поинаку. Ние кога бевме во влада со Љубчо, тие пукаа и земаа власт, а нас не отераа во опозиција... не ги тераме ние да тепаат, ама ако им дадеш правец после работите сами си тераат по свое.

Ова е голем проблем на албанската политика. Со децении, генерации се одгледувани на гнев и омраза кон секого наоколу: кон Срби, кон Македонци, Роми, кон Грци, Турци... колку Турци има денес во Призрен, а колку ги имаше пред отцепувањето на Косово? Генерации кои не се мотивирани на работа и школо, туку на гнев и тепање, како влог за сопствената моќ и иднина.
Има ли барем село, на целиот Балкан, во кое биле Албанци протерани, а не се вратиле. Нема. Колку села, а и градови, има од кои Албанци протерале, а не се вратиле Македонци, Срби, Роми, Турци... Стотици села.

Тоа е опасна политика. Опасна и за сопствениот народ.
Дегенеративна. Функционира во време на насилства, но во мирни времиња ја убива нацијата од внатре. Колку лекари, колку професори, инженери или уметници од македонските Албанци значат нешто, денес, во ова општество. Ако не се божемните дипломи од тетовскиот универзитет, и вработувањата на сила по етнички клуч... колку лекари, инженери, професори или уметници денес навистина би ги добиле своите работни места и функции. Малкумина. Тоа е тежок проблем за албанската нација.

Зошто Албанците во Скопје се непожелни во дискотеки, кафеани, на стадиони... зошто Македонците ги одбегнуваат, плашејќи се од нив, и не се добредојдени како Турците, Грците, Бугарите, Ромите, Власите, Србите...

Одговорите за ова се кај албанските политички лидери. Тешко им е да признаат одговорност за уништување на сопствената нација. Крив им е друг.
Тешко им е да одговорат затоа што, со децении, поттикнуваа насилства, гнев и омраза кај своите - врз која тие градеа територии, кариери, богатства. И сето тоа остана во посед кај мала албанска елита. Неказнето.

Гневот, насилствата и омразата им ја оставија на нивните жртви.
Нивните жртви, генерации млади луѓе, во меѓувреме, пораснаа. Немаат школо, изолирани се во општеството, не знаат да работат, немаат веќе против кого да пукаат, и за што да тепаат... И тераат по старо. По инерција. Во мирно време стануваат средновековни ликови, надвор од времето.

Им бараат ново поле за празнење. Не ги тепаат Македонците само во Чаир, Тетово или Сарај, него сега тепаат и во Центар, Ѓорче, Кисела Вода...

Нивните политички јунаци се силеџии. Но, тие силеџии не се јунаци. Друг им го ослободи Косово, и ги спасуваше со автобуси од Арачиново.

Македонците не раснеа на омраза и гнев. Не носат ножеви во школо. Пораснаа на книги, спорт, фејсбук... никој нема причина да се плаши од нив. И тоа ја создава причината да се плашат, и дистанцираат од Албанците.

Оној од кој се плашиш, тој и го мразиш.
Зошто нема Албанци во уметноста. Во науката. Или во спортот. Затоа што таму не се успева со гнев, омраза и пиштоли на готовс.

Со која генерација Албанците во Македонија ќе градат општество?
Имаат ли албанските политичари решение за толку многу омраза што, со децении, ја собираа кон себе од сите на Балканот. Имаат ли?За тая въшка днес съм бил добродойден Icon_razz
И когато се говори за сите на Балканот мене да ме изключат от сметката. Аз не ги мразя албанците.
Без Ботев няма България
12-03-2012, 07:22 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-03-2012, 07:22 PM