Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Синдикатите ја прозваа бугарската директорка Ирина Бокова

"Генералниот директор и земјите-членки бараат од нас да направиме повеќе со помалку: ајде да побараме од нив да направат повеќе со помалку политика!", се вели во соопштението од двата синдикати на вработените во УНЕСКО, до кои ексклузивно дојде ВЕЧЕР, кој единствен на светско ниво пишуваше за можниот штрајк во УНЕСКО


Во УНЕСКО врие како во кошница. Генералниот директор, Бугарката Ирина Бокова, е прозвана од двата синдикати на вработените од УНЕСКО, со остри зборови:
"Генералниот директор и земјите-членки бараат од нас да направиме повеќе со помалку: ајде да побараме од нив да направат повеќе со помалку политика!", се вели во соопштението од двата синдикати до кои ексклузивно дојде ВЕЧЕР, кој единствен на светско ниво пишуваше за можниот штрајк на вработените во УНЕСКО. Да потсетиме: по зачленувањето на Палестина во УНЕСКО, САД и Канада не согласувајќи се со одлуката експресно ги повлекоа нивните пари од светската организација која сега се соочува со буџет помал за речиси четвртина од вкупните пари.

Бокова, пак, претходно презентираше стратегија поради моменталните финансиски ресурси, на 189-та седница на Извршниот одбор, што се одржува во Париз од 27 февруари до 10 овој месец. Во неа, Бокова препорачува децентрализација на одредени активности, поддршка од донатори, па дури и потпирање на новите информациски и комуникациски технологии.

Сепак револтот на вработените е голем. Вечер вчера објави дека една од причините која се наведува се и договорите за работа кои немаат важност поголема од три месеци?!
Инаку, во гласањето "за" и "против" членство на Палестина во УНЕСКО, коешто се случи на 31 октомври минатата година во седиштето на оваа организација во Париз, Македонија заедно со уште 51 земја гласаше воздржано.

Објаснувањето на САД за повлекување на средствата е дека било какво признавање на суверенитетот на Палестина ќе влијае негативно на преговорите со Израел. Два американски закони од '90-тите години дури забрануваат финансирање на специјализираните агенции на Обединетите нации кои ќе ја примат Палестина како полноправна членка без претходниот мировен договор со Израел.

Рускиот делегат Генадиј Гатаилов, пак, тогаш истакна дека за Русија признавањето на Палестина не претставува проблем, и дека зачленувањето во УНЕСКО треба да помине без политизација. Тој истакна дека само со преговорите може да дојде до создавање на вистинска, територијално целосна палестинска држава која безбедно ќе живее покрај Израел и другите земји од регионот.
Гласањето во УНЕСКО всушност е и првиот чекор на патот на Палестина кон нејзино полноправно влегување во сите агенции на Обединетите нации.

(Де.Т-Д.Т)

http://vecer.com.mk/?ItemID=261ED42AAD7E...73F7518DD3
Без Ботев няма България
09-03-2012, 06:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-03-2012, 06:30 PM