Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Пред Велигден јајцата поскапи за 40 отсто


Последниве денови цената на јајцата во Бугарија се зголемени дури за 40 отсто, што предизвика револт кај потрошувачите кои за претстојниот Велигден ќе купуваат поголеми количества.
"Нема да дозволиме шпекулации со цената на јајцата, фармерите и трговците очигледно го испитуваат пазарот, но мора да ја намалат цената. Нема да се мешаме во начелата на слободниот пазар, но постојат и поевтини јајца од Полска кои може да се увезат", изјави Мирослав Најденов, министер за земјоделство на Бугарија.

Фармерите,кои вчера му ветија на министерот дека ќе ја намалат цената, за ова поскапување ја обвинија ЕУ која од 1 јануари забрани употреба на стари, помали кафези за кокошки.

http://vecer.com.mk/?ItemID=3C13DD98BD54...42806D7FBD
Без Ботев няма България
08-03-2012, 07:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-03-2012, 07:18 PM