Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

вторник, 06 март 2012, 15:53
Зголемена проекцијата на бугарскиот БДП


Бруто домашниот произвоед на Бугарија во 2011 година нараснал за 1,7 отсто во однос на 2010 година, благо ревидирајќи ги нагоре прелиминарните податоци, но сепак остана под владините прогнози, покажаа денеска објавените податоци на бугарскиот Национален институт за статистика.

Институтот минатиот месец соопшти дека годишниот раст за 2011 година бил 1,6 отсто, пренесоа агенциите.

Во последниот квартал од 2011 година БДП, исто така, нараснал за 1,6 отсто во однос на претходната година, што е раст од прогнозораните 1,5 отсто во февруари.

Трендот на стопански раст, меѓутоа, почна да бележи пад, бидејќи 2011 година почна со раст од 3,2 отсто, при што во вториот квартал БДП0то опадна на 2,2 отсто, а во третиот на 1,6 отсто.

Стопанскиот раст, на квартално ниво, благо е ревидиран надолу за 0,3 отсто во последниот квартал, во однос на првобитната проценка од 0,4 отсто.

Владата во ноември предвидуваше годишен раст од 2,8 отсто за 2011 година.

Бугарската влада за 2012 година предвидува раст од 2,3 отсто.


http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/42...t_bdp.aspx
Без Ботев няма България
06-03-2012, 07:06 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-03-2012, 07:06 PM