Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонија ќе ги обештети семејствата на загинатите бугарски туристи !

По 4.500 илијади евра за семејствата на удавените бугарски туристи во Охрид.

Две ипол години по несреќата, семејствата и роднините на загинатите Бугари во бродската несреќа “Илинден”, ќе добијат парично обештетување. Станува збор за вкупна сума од 67.500 евра.

Бугарските медиуми објавуваат дека роднините на загинатите, неколку месеци преговарале за да ја добијат оваа сума. Бугарите ќе бараат и дополнителна компензација од Министерството за транспорт и врски, од шефот на канцеларијата за навигација на Охридското езеро и од двајцата осудени за несреќата.

Од Транспорт и врски велат дека до нив не е пристигнато никакво барање за компензација.

Во меѓувреме , споменикот кој го подигна Бугарија во чест на Македонците кои помогнаа во спасувањето на туристите неколку пати е уништуван и ограбуван, пишуваат бугарските медиуми.

Несреќата се случи на 5 септември 2009 тата, кога бродот “Илинден “на пат кон Св. Наум потона во близнина на кампот Елешец.

Загинаа 15 бугарски туристи. За несреќата се осудени капетанот Сотир Филевски и Бранко Баиќ, овластениот преставник на германски “Лојд”, кој го издал безбедносен сертификат за бродот. Двајцата добија по 1 година казна затвор. Бугарите, сега бараат ново судење.

Снежана Јовановска

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/m...ki-turisti
Без Ботев няма България
06-03-2012, 07:03 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 06-03-2012, 07:03 PM