Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Бугарија уапсен Зоран Даневски осомничен за продажба на 1,4 милион евра жито од државните резерви

Поранешниот директор на ветеринарната управа и директор на комбинатот Џумајлија е уапсен во Бугарија по меѓународна потерница за финансиска проневера со државните резерви во жито, соопшти МВР.

[Во Бугарија уапсен Зоран Даневски осомничен за продажба на 1,4 милион евра жито од државните резерви]

Зоран Даневски е уапсен во зимското одмаралиште Банско во Бугарија. Во Македонија се товари за проневера на речиси милион и 400-тини илјади евра (86 162 031 денари). Толку заработил затоа што ги продал 4.451.229 килограми пченица и илјада тони јачмен од државните резерви складирани во силосите на Џумајлија. Купопродажбата ја извршил спротивно на договорот со Бирото за стокови резерви.

Пред да биде откриена проневерата Даневски избега од Македонија. Се шпекулираше дека избегал дури во Америка, но бугарската полиција го фати во скијачкиот центар Банско. Десетина дена траела постапката за идентификација на бегалецот.

Даневски беше директор на вториот по големина агро комбинат во Македонија, Џумајлија од Лозово. Под негова контрола беа околу 5 илјади хектари земја, млин, пекара, винарска визба и сточарска фарма. Најголем дел од имотот на Џумајлија е заложен под хипотека за кредити и веќе се распродава, додека државата ја раскина концесијата и го врати земјиштето во свое владение. Многу тиквешки лозари се жалат дека Џумајлија на Даневски не им го исплатила откупеното грозје од две последни берби.

Миомир Серафиновиќ

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=88066
Без Ботев няма България
05-03-2012, 05:49 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-03-2012, 05:49 PM