Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


ИНСИСТИРАЊЕТО ЗА РЕВИДИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКО-БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА Е СЕКОГАШ АКТУЕЛНОНаместо да се извинат за злосторствата, Бугарите бараат да ги претставуваме како ослободителиБугарски историчари кои ги застапуваат националистичките теории дека Македонците и Бугарите се ист народ со заеднички корен бараат итно ревидирање на заедничката историја, но и претставување на бугарските окупаторски сили во Втората светска војна како ослободители!? Тие ја поздравуваат и резолуцијата на Комисијата за внатрешни работи при Европскиот парламент за ревидирање на историјата меѓу Македонија и Бугарија, за која тврдат дека ќе го докаже нивниот став, дека се до почетокот на 20 век Македонците биле дел од бугарската нација. Тие обвинуваат дека во Македонија во моментов ескалира мегаломанија која има цел промени историјата за бугарското културно историско наследство на Балканите.

Нивните македонски колеги, пак, не сакаат да коментираат ставовите на Здружение коешто го финансира ултранационалистот Красимир Каракачанов.
- Едноставно ова не заслужува коментар. Наместо да се извинат за сето она што му го направија на македонскиот народ во текот на Втората светска војна, да се соочат со сопствената историја и со сето она што го имаат направено во текот на таа историја, тие бараат ревидирање на историјата, вели претседателката на Здружението на историчари на Македонија, Наташа Котлар - Трајковска.

Таа додава дека за да се стигне до заедничка прослава на заеднички датуми, треба да се поправи базата, а ако се поправи базата, тогаш не би требало да постои ниту проблемот со името и со признавањето на македонскиот јазик и народ.
- Меѓутоа, прашањето задира уште подлабоко. Ние како историчари ако сакаме да го следиме развојот на македонскиот народ во конкретниот период, во 19 век, тогаш тоа треба да го направат и колегите од Бугарија, но и од Грција, вели Котлар - Трајковска.

(Е.А.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=D4B4213920E2...6A369CD027
Без Ботев няма България
05-03-2012, 06:31 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-03-2012, 06:31 AM