Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонците во Голо Брдо формираа друштво "Мост"


Во регистарот на Основниот суд во Тирана запишано е уште едно друштво на Македонците во Албанија. Станува збор за друштвото "Мост" на Македонците од областа Голо Брдо. За претседател на друштвото е избран Бесник Хасани, за потпретседател Илбер Кадриу, додека за секретар е избран Лавдарим Мета.
- Нашата цел како друштво пред се ќе биде борбата за признавање на Македонците во Голо Брдо од страна на албанската држава, воведување на македонскиот јазик во училиштата во Голо Брдо, зачувување на нашиот македонски идентитет, култура, традиција, јазик, фолклор и обичаи. Исто така, наша задача ќе биди и спречување на бугарската пропаганда во Голо Брдо и обидите на Бугарија за побугарчување на Македонците во Голо Брдо, вели претседателот Бесник Хасани.

Друштвото ќе дава и логистичка помош на единствената македонската партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција. Седиштето на друштвото е во Општина Требиште, а набрзо ограноци ќе бидат формирани и во другите две општини во областа Голо Брдо, општина Острени и општина Стеблево.

http://vecer.com.mk/?ItemID=D9AC9C4EF40F...C7DF59DACC
Без Ботев няма България
03-03-2012, 06:46 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-03-2012, 06:46 AM