Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија и Романија се уште без „виза“ за влез во шенген-зоната

Бугарија и Романија се уште без „виза“ за влез во шенген-зоната

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, изјави дека земјите-членки на Европската унија усвоиле патоказ за приклучување на Бугарија и на Романија во шенген-зоната и додаде дека одлуката за влезот на овие две држави ќе биде донесена во септември.

Одлуката за влез на некои земји во шенген-зоната мора да биде едногласна.

Меѓутоа, холандскиот премиер Марк Руте изјави претходно во Брисел дека Холандија ќе се изјасни против влегувањето на Романија и на Бугарија во шенген-зоната се додека тие две земји не ги реформираат правосудните системи и не спроведат борба против корупцијата и организираниот криминал.

Холандија и Финска ја предводат струјата во ЕУ, која е против влезот на Бугарија и на Романија во зоната на безвизниот режим на ЕУ.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...246CD2A42A
Без Ботев няма България
02-03-2012, 06:57 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 02-03-2012, 06:57 PM