Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонскиот јазик да влезе во бугарските училишта


Македонскиот јазик да влезе во бугарските училишта

Други вести
Ти зборувам Македонијо, сети се Грцијо
Една армија, многу синдикати
Одбраната ќе бара предвремено ослободување на Тарчуловски
Грција е дефокусирана од преговорите, поддржете нè за датум
Македонските и американските војници на заеднички вежби на Криволак
Имаме пари, но Американците ни поправаат училишни тоалети
Детската клиника доби опрема од фондацијата „Трајче Мукаетов“
Снег и ветер до утре, викендов потопло
Чаирчани два дена ќе немаат струја
Снежната „Бурмали-џамија“ стана хуманитарна
Падна покрив врз автомобил
Арктичките птици се топлат на нашиот студ
Највести

Ти зборувам Македонијо, сети се Грцијо
Снежната „Бурмали-џамија“ стана хуманитарна
Се бараат нацисти, убијци, наркобосови и терористи
Македонскиот јазик да влезе во бугарските училишта
Атина се плаши од исклучување од еврозоната
Парите за увезената струја ќе беа доволни за „Чебрен“ и за „Галиште“

Коментари и дебати
Владимир Николоски
Мораме да штедиме, а требаше да имаме
Приоритет мора да бидат големите енергетски и инфраструктурни проекти. Иако можеби не се завршуваат во еден мандат, единствено ваквите инвестиции имаат вистинска повратна вредност и на економски и на политички план ...

Ана Мартиноска
Лошите вести се добри вести?!
Добрата вест е дека иднината се движи кон интерактивната телевизија, каде што публиката има избор, за секој да даде придонес за подобар баланс меѓу доброто и лошото. Лошата вест е дека има и спротивно сценарио, според кое ќе ...

Милан Аџиевски
Пробни балони
Од Вашингтон, преку Белград, но и од Берлин стигнаа два „пробни балона“ - заради спречување на потенцијалните меѓуетнички судири, подобро е етничкото разграничување да биде идентично со државните граници ...

Печати | Прати ја страницата | Врати се назад


Самоопределување, регистрација на политичките партии на малцинствата и билингвално образование препорача независен експерт на ОН по средбата со Македонците во Бугарија
Препорака на експерт на ОН

Право на самоопределување, регистрација на партиите на малцинствата, доследно на пресудите на Европскиот суд за човекови права и воведување на македонскиот јазик во бугарското образование, препорачува Рита Ајзак, меѓународен независен експерт на ОН, во извештајот објавен во јануари.
Организациите на македонското малцинство во Бугарија, со поддршка од Австралиско-македонскиот комитет за човекови права и Македонското движење за човекови права, побара од бугарската влада да ги спроведе препораките од извештајот без одложување.

Во извештајот Ајзак нотира дека бугарската влада го порекнува постоењето на македонско малцинство и не ги признава Помаците (муслиманско население што говори бугарски), квалификувајќи ги двете групи како етнички Бугари. Таа препорачува да им се овозможи самоопределување на малцинствата врз основа на слободно избраниот идентитет на секоја малцинска група. Ајзак бара незаобиколно извршување на пресудата на Европскиот суд за човекови права и неодложна регистрација на партиите на малцинствата.
Независниот експерт на крајот препорачува и воведување на мајчиниот јазик во бугарското образование, особено во регионите со голем процент популација што се смета за малцинство: Роми, турски муслимани и Македонци.

Извештајот е подготвен на крајот на минатата година по нејзината посета на Бугарија, каде што Ајзак се сретнала со претставници на македонското малцинство од ОМО Илинден, на организацијата на репресираните Македонци и на редакцијата на весникот на македонски јазик „Народна волја“.

Во пресудата на Европскиот суд за човекови права, донесена во октомври минатата година, уште еднаш е констатирано дека Бугарија ја прекршува Конвенцијата за човековите права, одбивајќи регистрација на здружението ОМО Илинден, што го попречува одржувањето на нивните собири.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22507
Без Ботев няма България
16-02-2012, 07:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-02-2012, 07:08 PM