Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ДИГИТАЛНАТА БИБЛИОТЕКА ПРИ НУБ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" РАБОТИ СО ПОЛНА ПАРЕА


Грците и Бугарите ја бендисаа нашата збирка на старопечатени книгиВо моментот на корисниците им се нудат 127 дигитализирани публикации од збирката на старопечатени и ретки книги, збирката ракописи и збирката ретка периодика, а најголем број странски посетители на порталот се од Бугарија, САД, Србија, Германија, Австралија и Грција


Ретките книги со кои располага една држава отсекогаш предизвикувале интерес кај јавноста. Сепак, доколку не биле посебно презентирани во рамките на јавен настан, мал број решавал да влезе во библиотека и да побара да ги види. Од друга страна, тие се чувани далеку од очите на јавноста со цел да се заштитат од уништување. Со отворањето на дигиталните библиотеки и нивно преведување во електронска форма овој проблем е надминат. Дигиталната библиотека при НУБ "Св. Климент Охридски" преку порталот (http://www.dlib.mk) на корисниците во моментов им нуди 127 дигитализирани публикации од збирката на старопечатени и ретки книги, збирката ракописи и збирката ретка периодика.

"Заинтересираните граѓани на порталот на Дигиталната библиотека може да најдат и прелистаат 100 дигитализирани книги, а подготвени за вклучување се уште околу 80 наслови. Дека постои голем интерес од страна на граѓаните да ги видат овие ретки книги зборува и фактот што во период од 10 декември 2010 од кога и функционира, овој портал го посетиле над 13.000 посетители. Збирката со старопечатени и ретки книги е најпопуларна меѓу домашните посетители, но интересно е што таа е атрактивна и за странските посетители меѓу кои најмногу има од Бугарија, САД, Србија, Германија, Австралија и Грција, велат од Центарот за дигитализација при НУБ.

Месечно порталот има над 800 посетители, а како што дознаваме најатрактивни и најбарани наслови од страна на читателите кога станува збор за ретките и старопечатени книги се "Крвава кошула" од Рајко Жинзифов, (издание 1870), "Бели мугри" од Коста Рацин, издание 1939, Првиот македонски "Буквар", (издание 1945), "За македонцките работи" од Крсте Петков Мисирков (издание 1903)...

Интересно е што порталот dlib.mk на Дигиталната библиотека е регистриран на сите поважни пребарувачи и индекс-бази на сајтови (Google,Yahoo, Bing, Alexa, Open Directory) се со цел да се популаризира порталот и да се зголеми рејтингот на dlib.mk. Дел до политиката на популаризација на порталот е и отворањето профили на dlib.mk на социјалните мрежи Facebook и Twitter. Така, покрај досега регистрираните 161 корисник директно на порталот dlib.mk, на Facebook веќе се регистрирани 440 корисници...

"Иако порталот на dlib.mk постои релативно кратко, можеме да кажеме дека интересот за него секој ден станува се поголем. За да овозможиме лесна достапност, пребарливост и добра прегледност на податоците за сите корисници и да ги привлечеме повторно да не посетат, работиме на подобрување на дизајнот на порталот со нови функционалности и содржини, а новата верзија треба наскоро да биде пуштена во употреба. Согласно со стратегијата за дигитализација, во иднина во Дигиталната библиотека ќе бидат додадени и други специјални збирки на Националната библиотека за кои сме сигурни дека ќе привлечат големо внимание, како што се Збирката ориентални ракописи и збирката Картографија, која содржи над 6.000 наслови карти, од кои најстарата датира од 16 век", додаваат од Центарот за дигитализација при НУБ "Св. Климент Охридски".

(Д.Т.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=71C06254E2CC...4AEEAE208D
Без Ботев няма България
15-02-2012, 06:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-02-2012, 06:47 PM