Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Екс бугарскиот амбасадор Јорданов призна дека работел против македонизмот

Поранешниот амбасадор на Бугарија во Македонија, Александар Јорданов, призна дека додека бил активен дипломат во Скопје работел против македонизмот.

[Екс бугарскиот амбасадор Јорданов призна дека работел против македонизмот]

Во интервју за агенцијата „Фокус“, формирана од поранешни припадници на бугарските тајни служби, екс амбасадорот Александар Јорданов вели дека доктрината на македонизмот е всушност антибугаризам со постојано дејство против која тој се борел додека бил амбасадор во Скопје.

Јорданов, кој во својата најнова книга пишува за своите средби со македонски политичари, тврди дека Бугарија е таа која мора да биде активниот чинител во односите Скопје - Софија.

Во Македонија никогаш не престанал да постои говорот на омраза против Бугарија, вели амбасадорот кој тврди дека во Скопје се соочил со многу случаи на антибугарска кампања на чии спроведувачи им кажувал дека мозоците им се испрани, а јазикот србизиран. Македонија постојано ја краде бугарската историја и ја фалсификува својата, вели во интервјуто за агенцијата „Фокус“ поранешниот бугарски амбасадор во Скопје. /www.kanal5.com.mk

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...00&egId=13
Без Ботев няма България
15-02-2012, 06:41 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-02-2012, 06:41 PM