Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ОН бараат изучување на македонскиот јазик во бугарските училишта

Воведување на македонскиот јазик во бугарскиот образовен систем и почитување на одлуките на Европскиот суд за човекови права за регистрација на партијата на Македонците, препорачуваат експерти на ОН.

[ОН бараат изучување на македонскиот јазик во бугарските училишта]

Во извештајот на Независните експерти за малцински прашања на ОН за ситуацијата во Бугарија изготвен по посетата на соседите се вели дека бугарската влада со негирањето на македонско малцинство и на заедницата на Помаците покрај меѓународнто право го крши и Членот 54 од бугарскиот Устав според кој сите имаат право да ги користат националните и универзалните човечки културни вредности и да ја развиваат сопствената култура во согласност со нивното етничко самоопределување.

Независните експерти препорачуваат ревизија на официјалната политика кон македонското прашање и почитување на правото за етничко самоопределување и внесување на македонскиот јазик во бугарскиот образовен систем.

Според сугестијата двојазичното образование кое би почнало уште од најраните години на образованието би им помогнало на децата во користењето на мајчиниот јазик како и на бугарскиот.

Со користење на мајчиниот јазик децата ќе го задржат својот етнички и јазичен идентитет, а тоа ќе им помогне на учениците од малцинствата да постигнуваат позитивни образовни резултати.

На крајот на извештајот меѓународните експерти директно ја повикуваат владата во Софија да воведе двојазично образование и да го ратификува европскиот Договор за регионални и малцински јазици.

Горан Момироски

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=87157
Без Ботев няма България
15-02-2012, 06:33 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-02-2012, 06:33 PM