Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРСКА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА - РАДИКАЛНИТЕ МАКЕДОНЦИ ГО САКААТ ГЕОРГИЕВСКИ ВО ЗАТВОР, ЗАТОА ШТО Е БУГАРИН


Бугарите во одбрана на нивниот Љубчо!Бугарската новинска агенција презентира апсурдни историски факти и констатира дека "од почетокот на Средниот век, па се до првата половина на 20 век, Македонија и нејзиното словенско население се сметаат за дел од бугарската нација, не само од страна на Бугарија, туку и од другите соседи и меѓународната заедница"


Барањето на Светскиот македонски конгрес надлежните органи во земјава да го испитаат потеклото и да го конфискуваат имотот на Љубчо Георгиевски ги испровоцира Бугарите, кои застанаа во одбрана на својот државјанин. Софиската новинска агенција "Новините" го пренесува соопштението од СМК во текст со наслов "Радикалните Македонци сакаат да го видат поранешниот премиер во затвор, затоа што е Бугарин". Пишуваат дека ултранационалистите од СМК го класифицираат Љубчо Георгиевски како "отпадник од нацијата" и сакаат да биде гонет за предавство затоа што има бугарско државјанство. "Новините" пренесува дел од соопштението на СМК, во кое како доказ за бугарското државјанство на Георгиевски, СМК го посочува интервјуто кое за бугарскиот дневен весник во февруари 2006 го дал Ангел Марин, ополномоштен од последниот бугарски претседател Георги Прванов за потпишување на указите за бугарско државјанство.

Бугарската новинска агенција презентира апсурдни историски факти и констатира дека "од почетокот на Средниот век, па се до првата половина на 20 век, Македонија и нејзиното словенско население се сметаат за дел од бугарската нација, не само од страна на Бугарија, туку и од другите соседи и меѓународната заедница". На крај, уште и се фалат дека во последните неколку години десетици илјади граѓани на Република Македонија добиле бугарско државјанство врз основа на нивното бугарско потекло.

http://vecer.com.mk/?ItemID=902561A6C917...33575D00EA
Без Ботев няма България
11-02-2012, 10:46 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-02-2012, 10:46 AM