Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Еврејските општини од Грција бараат бугарска одговорност

Централниот совет на еврејските општини во Грција побара од Бугарија да ја преземе историската одговорност за депортацијата на 11.343 Евреи за време на Втората светска војна, јавува радиото Дојче велеСтанува збор за околу 4 илјади луѓе од северниот дел на Грција и над 7 илјади од денешна Република Македонија.

Радиото се повикува на книгата „Спасувачки отпор“ на еврејско-полско-германскиот автор Арно Лустигер, кој пишува: „Најголемиот дел од бугарските Евреи ја преживеаја Втората светска војна и антисемитската политика на уништување, но не благодарение на бугарската влада или на кралот, кои немаа никакви скрупули за да ги израчат Евреите на Германија. Во мај 1943-та илјадници тракиски и македонски Евреи од бугарската окупациска зона беа депортирани во Треблинка и убиени“.

Помошта од Бугарите за депортацијата тогаш ја сензибилизира целата нација за судбината на сопствените Евреи.

Бугарските европратеници неодамна реагираа на филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, кој го третира овој дел од историјата.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22496
Без Ботев няма България
03-02-2012, 07:22 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 03-02-2012, 07:22 PM