Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Романија од студ починале пет лица, во Бугарија -17 степени

Бугарските власти заради исклучително ниските температури прогласиле “жолт“ код – потенцијално опасно време во 27 од вкупно 29 окрузи. Во Романија, пак, од студ починале пет лица.

Заради снежното невреме во Романија блокирани се патиштата што ја поврзуваат престолнината со јужните и источните делови на земјата.

На патиштата се блокирани илјадници возила, а во околу дваесетина области воведени се посебни мерки за безбедност. Затворени се неколку магистрални, како и повеќе од 50 регионални патишта, јавуваат локалните медиуми.

Во Бугарија утрово во некои градови се измерени температури од 17 степени под нулата. Временската ситуација, меѓутоа, денеска е значително подобра од претходните денови, кога снежната покривка го блокираше сообраќајот во целата држава.

Локалните власти најавиле дека од утре ќе биде нормализирана наставата во училиштата, која беше запрена заради обилните врнежи од дожд и заради студот.

И во Србија, каде што вчера беше прогласена вонредна состојба во 13 општини, продолжуваат обилните врнежи од снег. Утрово во 14 општини има прекин на електричната енергија, а снабдувањето со храна на завеаните села и понатаму останува главен приоритет на српските власти. Во Србија и за оваа недела се најавени екстремно ниски температури.

Во Хрватска утрово се затворени неколку магистрални патни правци заради снежно невреме, а во прекин е и морскиот сообраќај. Утрово во Хрватска е измерена температура од минус 12 степени.

\Netpress

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/vo-ro...17-stepeni
Без Ботев няма България
30-01-2012, 07:57 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-01-2012, 07:57 PM