Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонските историчари со протест до Европски парламент

Бугарите побараа, Комисијата за надворешни работи при Европскиот парламент препорача.

Експертска комисија од Македонија и Бугарија да ја ревидира македонската историја. Историчарите се зачудени. Историската наука не познава ревидириање, бараат политиката да се тргне од науката.

Историчарите велат дека Бугарите од позиција на сила само ја заоструваат пропагандата. Според нив, тоа не е ништо ново и нема да има никакво влијание доколку во неа не користат Македонци кои себе си се декларираат како признати интелектуалци.

-Историчарите сметаме дека ваквата практика на европските институции би била преседан во меѓународните односи и директно мешање на политиката во историската наука, вели Наташа Коплар Трајкова, Претседател на Здружението на историчарите на РМ

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/m...-parlament
Без Ботев няма България
30-01-2012, 07:54 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-01-2012, 07:54 PM