Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Политиката да не се меша во историјата – барање на историчарите до ЕП

Здружението на историчари на Република Македонија (ЗИРМ) упати протест до претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, откако Комисијата за надворешни работи преку нацрт-резолуција препорача формирање на заеднички експертски комисии меѓу Македонија и Бугарија за прашања поврзани со историјата.


Од ЗИРМ сметаа дека апсурдно е една политичка институција, како што е ЕП да поставува вакви барања.


„Ова се прашања со кои треба да се занимаваат историчарите, а не политичарите. Сметаме дека ваквата практика би била преседан во меѓународните односи и директно мешање на политиката во историската наука. Научноистражувачката дејност, а во тие рамки и историјата, не смее да биде предмет на политичко влијание", се вели во писмото на македонските историчари упатени до првиот човек на Европскиот Парламент.

http://www.makfax.com.mk/#2%2F276275%2Fp...rite_do_ep
Без Ботев няма България
30-01-2012, 07:04 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-01-2012, 07:04 PM