Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЕдиториЈал

Промашена комисија


Kако еден македонски историчар може да го убеди својот бугарски колега дека постои како посебен национален идентитет, со свој јазик, култура, традиција? Ако многуте историски документи кои зад себе ги оставиле македонските дејци досега не беа доволни, ако тоа не се расчистило досега на многуте средби на самите историчари, како ќе може преку некоја заедничка комисија. Да беше до комисијата, без оглед во каков и во колкав состав, разликите кои меѓу нив се појавуваат одамна ќе беа решени. Но проблемот не е до форматот, туку до суштината на ставовите, кои кај нашиот источен сосед одамна се бетонирани кога е во прашање бугарското непризнавање на македонската национална посебност.

Оттаму лесно би можело да се претпостави како во некоја иднина би можеле да се одвиваат дебатите на заедничката комисија меѓу Македонија и Бугарија каква што во Резолуцијата за нашата земја амандмански ја протна бугарскиот европратеник Евгениј Kирилов. „Вашите дејци за кои тврдите дека се Македонци се изјаснувале како Бугари. Еве еден, друг доказ...“ и тука ќе заврши с`, барем кога е во прашање бугарската страна. Оти може ли нашиот сосед да тврди нешто друго освен она што и досега го тврдел. Да се земаше некој аргумент на македонските историчари, да се земаа факти за постоењето на македонскиот етнос во Бугарија и во нашата земја, досега ќе беше сменет барем и еден став, една историска лекција, која и ден-денес ја учат младите бугарски генерации. Но сето она што како докази го изнеле македонските историчари и науката воопшто, ништо не помогнало. Излегува, поедноставно кажано, дека на таа комисија ние би требало да слушнеме дека не сме тоа за што се чувствуваме.

Оттаму, зошто Kирилов смета дека историчарите се тие од кои би можело да почне решавањето на проблемот меѓу две земји во контекстот на остварувањето на добрососедските односи во регионот. Тие, барем во последниве децении, направија речиси максимум во она што можеа да го откријат кога се во прашање историските сведоштва и докази за постоењето на македонскиот народ и јазик. Тоа е доволно од нивна стана во ситуација кога правото на нечие постоење не треба да се изведува од некакви документи, туку од чувствата што ги имаат граѓаните за самите себе и за својата етничка и за секоја друга припадност. Посебно сега кога демократските односи во општествата конечно го досегнале тоа ниво со кое е универзално човеково право да се изјаснува онака како што си сака. Ако тоа некоја друга страна не го прифаќа, ако тоа упорно го негира и врз таа основа им ги одзема правата и на сопствените граѓани кои живеат во државата, како што тоа Бугарија го прави со Македонците, тогаш проблемот е многу поголем од мандатот на една заедничка комисија каква што ја предложил европратеникот Kирилов. Затоа енергијата за ваков предлог залудно ќе се троши.

Бранко ЃОРЃЕВСКИ

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID...0197522714
Без Ботев няма България
27-01-2012, 07:12 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-01-2012, 07:12 PM