Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Министерот Сарачини во посета на Бугарија

инистерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе престојува во посета на Бугарија каде ќе има билатерална средба со неговиот бугарски колега Трајчо Трајков.

Двајцата министри ќе разговараат за билатералната трговска соработка и поволностите за инвестирање во Македонија и во Бугарија, со акцент за интензивирање на соработката во енергетскиот и туристичкиот сектор.

Бугарија, со 6,8 проценти од вкупната трговска размена на Македонија, е нејзин четврт трговски партнер. Во првите 11 месеци од минатата година размената меѓу двете земји изнесувала 707.609.000 долари, од кои извоз 285.802.000 долари и увоз од 421.807.000 долари, со дефицит од 136.005.000 долари на македонска страна. Македонија најмногу извезува олово, бакар, цинк и рудни концентрати, валани производи од железо и нелегиран челик, тутун, зеленчук. Увозот од бугарската држава претежно се состои од нафтени масла, отпадоци и остатоци од железо, сурово масло од сончоглед, електрична енергија...

Со вкупен износ на инвестиции од 116.190.000 евра во периодот од 1997 -2010, Бугарија е меѓу првите 10 странски инвеститори во македонската држава. Присутна е со инвестиции во банкарскиот сектор, осигурувањето и услугите. Нивни капитални инвестиции има во фабриките за кабли во Неготино и за шеќер во Битола, Идеал шипка, ТЕТЕКС јарн,...

Во периодот јануари-октомври 2011, Македонија ја посетиле 15.213 бугарски туристи, со 29.424 ноќевања, што е зголемување за 20 проценти во однос на истиот период во 2010 година.

Владите на Македонија и на Бугарија потпишаа Договор за економска соработка во декември 2008, кој почна да се применува од ноември 2010 година.


http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/makedonij...arija.aspx
Без Ботев няма България
26-01-2012, 06:12 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-01-2012, 06:12 PM