Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Честитка од премиерот Груевски до припадниците на српската заедница
Честитка од премиерот Груевски до припадниците на српската заедница
Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски испрати честитка до припадниците на српската заедница во Република Македонија, по повод големиот национален празник „Свети Сава“.

- Почитувани припадници на српската заедница во Република Македонија, дозволете ми од мое лично име и од име на Владата на Република Македонија да Ви го честитам големиот национален празник „Свети Сава“, и да Ви посакам добро празнично расположение, исполнето со многу здравје, радост, среќа и бериќет, се вели во честитката од премиерот Груевски.

Владата на Република Македонија, се посочува, активно работи на одбележување и празнување на културниот, етничкиот, јазичниот и верскиот идентитет на сите заедници во Република Македонија. Во овој дух, веќе петта година по ред, официјално и со се поголеми манифестации се одбележува 27 јануари, денот посветен на Првиот српски архиепископ - Свети Сава, кој од секогаш бил сегмент на идентификација, препознавање и почит на српскиот народ насекаде во светот, и во Република Македонија.

- Сакам да истакнам дека како и досега, така и во иднина ќе продолжиме да го даваме својот придонес за почитување на етничките, верските и традиционални вредности на српската заедница во Република Македонија, и ќе создаваме услови за унапредување на нејзиниот културен и образовен развој. Со тоа ќе дадеме пример не само на сегашните, туку и на сите идни генерации, како треба да се уважуваат и негуваат меѓусебните односи како универзална цивилизациска придобивка во нашата држава, се нагласува во честитката.

Во духот на вредностите, се посочува, да продолжиме со реформите и модернизацијата и со останатите активности за понатамошно подобрување на состојбите во секоја област, со унапредувањето на можностите за економски раст и развој и зголемување на стандардот на населението, со европската и евроатлантска интеграција на нашата земја, и изградбата на силна и модерна Република Македонија.

- Честитајќи Ви го празникот, вам и на вашите семејства, Ви посакувам деновите од Светосавската недела да ги поминете со добро здравје, духовен мир и општа благосостојба. Нека Ви е честит големиот празник и за многу години, се нагласува во честитката од премиерот Никола Груевски до припадниците на српската заедница во Република Македонија.


Коментирај
Архива

Офф топик ама ми стана смешно Icon_razz
Без Ботев няма България
26-01-2012, 06:10 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-01-2012, 06:10 PM