Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Чепреганов: Апсурдно е бугарски експерти да ја пишуваат македонската историја !

Апсурдно е држава која не го признава македонскиот народ, да ги пишува македонските учебници по историја.

Вака првиот човек на Институтот за национална историја го коментира повикот за формирање „Заедничка експертска Комисија“ меѓу Македонија и Бугарија задолжена за објективно изучувањето на историјата во образованието.

По барање на бугарскиот европратеник Евгениј Кирилов, Европскиот Парламент во најновата резолуцијата за Македонија( чии амандмански измени беа усвоени на Комисијата за надворешни работи), наложи формирање на ваква Комисија.

-Се доаѓа во една апсурдна ситуација дали таа Комисија ќе го заземе ставот на бугарската страна дека Македонците се Бугари и дека не постојат како посебна нација како што е претставено во бугарските учебници. Тоа би било добро, кога би се формирала Комисија, и која би направила учебници, но кои би биле користени и во Македонија и во Бугарија, за да и Бугарите ги напуштат нивните стереотипи, изјави Д-р Тодор Чепреганов, директор на Институтот за национална историја.

Образложението кое Кирилов го изложил во Брисел е дека Македонија со извитоперување на фактите го краде бугарското историско наследство и поттикнува омраза кај младите генерации.

-Ова е без преседан. Некој да ви кажува дека вие во вашите учебници пишувате нешто кое предизвикува омраза. Колку што јас сум запознаен македонските учебници имаат највисоки оценки по содржината. Ако ги земете учебниците од балканските држави, во скоро ниту еден учебник нема да сретнете некој да пишува за историјата на Македонија, изјави Чепреганов.

Бугарите предупредија дека трендот кој го применува Македонија може да биде контрапродуктивен и за македонското членство во Унијата.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/c...a-istorija
Без Ботев няма България
26-01-2012, 06:07 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-01-2012, 06:07 PM