Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кирилов гледа омраза во Македонија

БРИСЕЛ – Бугарскиот европарламентарец Евгениј Кирилов, по гласањето во ЕП и прифаќањето на ставот дека Македонија и Бугарија треба да формираат заедничката комисија од експерти што ќе ја толкуваат историјата, изразува скепса дека тоа е доволно бидејќи во нашата држава младите место со факти се хранат со омраза.

„Сведоци сме на тренд, кој има врска со иднината на Македонија како потенцијална членка на ЕУ, и кој е многу контрапродуктивен. Тој е поврзан со погрешно толкување на историските факти. Во овој случај, ние не зборуваме за Грција, каде што се работи за античката историја, туку за бугарската историја. Ако ги погледнете историските интерпретации, јасно е дека омраза се негува од соседната земја, без разлика што имаме заеднички историски моменти, со која би требале да имаме братски односи. Напротив, овој тренд продолжува и е оставина од поранешни времиња“, изјави Кирилов.

Според него, токму затоа историските факти имаат потреба од разјаснување и барем дискусиите треба да се водат на научно ниво.

„На крајот на краиштата, ако некои интерпретации на историските факти не можат да бидат надминати, некои големи луѓе што ние ги нарекуваме Бугари, а тие Македонци, може да се чествуваат заеднички“, изјави Кирилов. (Фокус)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E72EA94C3...724E242E2C
Без Ботев няма България
26-01-2012, 06:05 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-01-2012, 06:05 PM