Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Експерти ќе ги расветлуваат историските недоразбирања меѓу Македонија и Бугарија

По инсистирање на бугарските европратенци, Европскиот Парламент и наложи на Македонија да формира заедничка експертска комисија со Бугарија,со задача да се справи со сензитивното прашање на историјата во образованието.

Предлогот кој сега е составен дел од резолуцијата за Македонија го поднесе Евјениј Кирилов од групата на социјалистите, информира бугарскара агенција “Новините”.

Тезата која Кирилов ја изложил во Брисел е дека Македонија со извитоперување на фактите го краде бугарското историско наследство и поттикнува омраза кај младите генерации.

“Ако го погледнете историското толкување, јасно е дека соседната земја поттикнува омраза, без разлика што имаме заеднички историски моменти, што подразбира и поблиски односи.

Се работи за извитоперување на историските факти. Заедничката експертска комисија ќе се анагажира во подобрување на ставовите на младите кон нивните соседи”, изјавил Кирилов.

Пратеникот предупредува дека ваквиот тренд може да биде контрапродуктивен за македонското членство во Унијата.

Според Кирилов ако не може да се потстигне компромис, тогаш големите историски личности кои за едните се Бугари, за другите Македонци, треба заеднички да се слават.

И овој предлог беше преточен во амандман, но не ја доби поддршката од европратениците.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/e...-i-bugarij
Без Ботев няма България
25-01-2012, 06:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-01-2012, 06:19 PM